witaj

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapraszamy do naszego sklepu, a w wolnej chwili do poczytania naszego bloga, w którym znajdziesz ciekawe historie, teksty z życia wzięte, opisy przeprowadzonych lub planowanych renowacji, DIY.

odwiedż nas również
do góry
  /  Inspiracje   /  Taboret, mebel odkryty na nowo

Taboret kojarzy nam się z nieco “babcinym” designem, i tym co było modne, ale kilkadziesiąt lat temu…  Może czas obalić ten stereotyp. Taboret nie musi być meblem który nie ma swojego przeznaczenia ani miejsca we wnętrzu. Może być bowiem całkiem fajnym designerskim i funkcjonalnym uzupełnieniem wnętrza, co więcej pasuje do każdego stylu.

Sama nazwa taboret pochodzi z języka francuskiego (tabouret), z definicji jest to rodzaj mebla, który służył do siedzenia. Patrząc na historię tego mebla musimy się  wrócić do czasów Starożytnego Egiptu czy Grecji. Grecy mieli m.in. difros, czyli niskie, lekkie krzesło bez zaplecka w formie dzisiejszego taboretu o prostych lub skrzyżowanych na ukos nogach z wyplatana płytą siedzeniową, a także difros okladias , lekkie składane krzesło bez oparcia z nogami skrzyżowanymi w formie łap zwierzęcych lub listew ułożonych obok siebie na całej szerokość siedziska. Przeznaczenie najbliższe naszych czasów taboret zyskał w okresie baroku. Wówczas było to wyściełane krzesło bez oparcia, przeznaczone do siedzenia dla wysoko urodzonych dam w obecności króla  królowej.  Jak widać  z historycznego punktu taboret nie był zwykłym meblem,a raczej był z kategorii tych wysoko urodzonych. W potocznym języku taboret nazywany jest stołkiem, zydlem. Może być drewniany, metalowy lub tapicerowany i przybierać różne formy.

Taboret nie musi służyć wyłącznie do siedzenia, a z tym zazwyczaj nam się kojarzy. Wszystko zależy od waszej wyobraźni. Skupmy się w tym momencie na taboretach tapicerowanych, bo takie znajdziecie w naszej kolekcji. Jak wybrać odpowiedni taboret do wnętrza? Jeżeli chcemy, aby wyróżniał się z ogólnej kolorystyki wnętrza postawmy na kolor. Nie bójmy się mocnego akcentu np. w kolorze fuksji, musztardy itp. Taboret w takim kolorze postawiony przy kawowy stoliku, sofie, czy innym miejscu będzie idealnym akcentem, zwracającym uwagę. Jego funkcja może się zmieniać w zależności od potrzeb, może być np. dodatkowym miejscem do siedzenia. Jego kompaktowe kształty sprawiają, że jest bardzo mobilnym meblem i wpasuje się nawet w najmniejszą przestrzeń. Może być również wygodnym podnóżkiem. Nie musicie wystawiać nóg na stole:) możecie je wygodnie położyć na taborecie który dostawicie do fotela, sofy, czy nawet krzesła. A co powiecie na stolik? Taboret może pełnić jego funkcję, w szczególności sprawdza się ona w małych wnętrzach. Taboret spokojnie pomieści tacę z kubkami kawy i talerzykiem z ciastem. Możecie na nim ułożyć ulubione książki, gazety a nawet elementy dekoracyjne jak świece, doniczki itp. Taboret nie ogranicza się również do konkretnego rodzaju wnętrza. Doskonale sprawdzi się w sypialni jako stolik nocny, zmieści małą lampkę, budzik, telefon i książkę.  A przedpokój? Owszem tam też:) Ile razy chcielibyście usiąść, aby wygodnie ubrać buty? No właśnie… Możecie na niego odłożyć torebkę, drobne zakupy. Nie będzie szaleństwem jeżeli wymienie również łazienkę. Coraz częściej w łazienkach można zobaczyć krzesła, czemu też nie taboret, zwłaszcza że ten nie potrzebuje salonu łazienkowego tylko zadowoli się mała typową łazienką. Na takim taborecie możecie ładnie ułożyć ręczniki, może też służyć do odłożenia ubrania przed kąpielą.  Jak widzicie jest wiele możliwości i mogę się one zmieniać w zależności od waszych potrzeb, pomysłu. Zapraszam was na mojego facebooka i instagram, tam na pewno znajdziecie ciekawe inspiracje, jak wykorzystać m.in. ten mebel.

W naszych renowacjach poznacie kultowy model polskiego taboretu tzw. patyczak. To on właśnie zainspirował mnie do stworzenia kolekcji taboretów inspirowanych minioną epokoą. Trochę pobawiłam się kształtem i formą stąd powstał np. taboret w kształcie hexa (sześciokąta). Zapraszam co odwiedzenia sklepu z kolekcją naszych taboretów: https://manudesign.eu/kategoria-produktu/taborety-i-pufy/

zostaw komentarz