witaj

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapraszamy do naszego sklepu, a w wolnej chwili do poczytania naszego bloga, w którym znajdziesz ciekawe historie, teksty z życia wzięte, opisy przeprowadzonych lub planowanych renowacji, DIY.

odwiedż nas również
do góry
  /  Renowacje   /  Krzesło inne niż wszystkie

Krzesło typ 200-190, nie da się go nie zauważyć. Projektantem jego jest Rajmund Hałas (1925-2008), uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiego wzornictwa. Krzesło z 1963 roku jest kultowym klasykiem polskiego wzornictwa. Produkowane było przez Paczkowską Fabrykę Mebli. Ale może najpierw coś o samym projektancie. Rajmund Hałas pochodził z rodziny o długiej tradycji w dziedzinie rzemiosła stolarskiego.

Doświadczenie zdobywał na stypendiach w Helsinkach i Wielkiej Brytanii, gdzie miał okazję uczyć się i inspirować od takich mistrzów designu jak Alvar Aalto (jeden z pierwszych i najbardziej wpływowych architektów skandynawskiego ruchu modernistycznego) oraz Gordon Russell (wybitny projektant m.in. mebli). Po studiach związał się z przemysłem meblarskim. W latach 1956-69 kierował między innymi Pracownią Projektowania Mebli w Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu.  Prowadził też działalność edukacyjną, wykładał na ASP w Warszawie i PWSSP w Poznaniu. Podróże na Zachód zaowocowały jego inicjatywą powołania Katedry Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP w Poznaniu w 1971 roku. Od 1965 roku profesor sztuk plastycznych PWSSP w Poznaniu (od 1996 r. ASP, od 2010 r. UAP).

Tytułowe krzesło 200-190  należy do jednych bardziej znanych jego projektów.  Dlaczego jest takie oryginalne? Dla mnie jego design jest ponadczasowy, pomimo iż został zaprojektowany w latach 60-tych, doskonale wpisuje się w we współczesny design. Szkielet krzesła jest bardzo ciekawie wyprofilowany, jest przestrzenny i lekki w odbiorze. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo dobra ergonomia siedziska i oparcia. Na tym krześle po prostu dobrze się siedzi, a jego dobra ergonomia wymusza w nas prawidłową postawę, czego niestety często brakuje we współczesnych modelach krzeseł. Design jest bardzo prosty, ale nie oczywisty. Wygięta górna część oparcia stanowi charakterystyczne zwieńczenie drewnianego szkieletu. Siedzisko jest nieco wysunięte do przodu i dodaje dynamizmu całej formie krzesła.  W całym projekcie widać inspiracje designem skandynawskim, drewno doskonale koresponduje z minimalistyczną tapicerowaną formą zarówno siedziska jak i oparcia. Projekt czasami nazywany jest „grzybkiem”. Mi jakoś te określenie nie przypadło do gustu, więc wolę posługiwać się samą numeracją modelu. Niestety większość mebli z tego okresu mają tylko numerki. Twórca, projektant był anonimowy, był po prostu pracownikiem danej fabryki, który wykonywał swoją pracę. Dopiero teraz numeracje odkrywają imiona i nazwiska swoich twórców.  Co ciekawe niektóre projekty dopiero są realizowane. Tak też się stało w przypadku innego znanego projektu Rajmunda Hałasa, Regału o Zmiennych Wysokościach i Czerwone-białe czarne. Pierwsze modele tych mebli wyprodukowano i zaprezentowano w 2013 roku podczas WAWA Design Festiwal.

Zobacz kultowe krzesło po naszych renowacjach: http://manudesign.eu/kategoria-produktu/krzesla/

 

 

 

zostaw komentarz